Kategoriler
Fayans Arası Derz Lekleri Nasıl Temizlenir?
9 Mayıs 2017 Kendin Yap

sponsorlu reklamlar

Mutfak ve banyo temizliğine gölgede bırakan çok can sıkan durum fayans aralarında ortaya çıkan derz lekleri sararmalar ve kireç lekeleridir. Fayans arasında ortaya çıkan sararmalar ve lekeler temizlik yaparken kullanılan maddelerden dolayı kaynaklanır ve zamanla çoğalma göstermeye başlar. Derz arası temizliği zannedilenin aksine oldukça uğraş gerektirebilir, aynı zamanda mutfak ve banyo temizliği için kullanılan maddeler fayansların parlaklığını zamanla ortadan kaldırabilir. Fayans üstünde veya derzler üstünde ortaya çıkan sararmalar ve kireç lekeleri yanlış temizlik ürünleri kullanıldığının bir göstergesi olabilir. Bu temizlik ürünleri yalnızca lekelere sebep olmakla kalmayıp daha uzun sürede fayans arası derzlerin aşınmasına ve dökülmesine neden olabilir.

Fayans arası kireç lekeleri ve sararmalar

Fayansların daha parlak ve temiz bir görünüme sahip olması için kullanılan temizlik ürünlerinde daha seçici olunmalıdır, özellikle içeriğinde asit barındıran temizlik ürünleri kesinlikle fayans temizliği için tercih edilmemelidir. Bu ürünler fayans üstündeki veya arasındaki kireç lekelerini veya sararmaları çıkarabilir, ancak uzun sürede fayanslara kesinlikle zarar verecektir.

Asit ağırlıklı banyo ve mutfak temizlik ürünleri ilk etapta fayansları temizleyip daha parlak bir görünüm kazandırabiliyor, ancak asit uzun sürede fayansların hem parlaklığını yok ediyor, hemde fayans derzlerinin aşınmasına ve dökülmesine hatta fayansların yerinden oynamasına yol açabiliyor.

sponsorlu reklamlar

Fayans Temizliğinin Püf Noktaları

Fayans Temizliği nasıl yapılmalı ?

Mutfak ve banyo temizliği yaparken sert yüzeyler için tercih ettiğimiz temizlik ürünlerinde asit içeren kimyasallardan kaçınmalısınız. Özellikle sadece çamaşır suyu ile yapılan fayans temizliği çok yanlış bir uygulamadır. Fayans temizliği için içerisinde maddeler ve mineraller içeren sıvı krem ürünleri tercih edebilirsiniz.

Fayans üstünde ortaya çıkan sararmaları ve kireç lekelerini ortadan kaldırmak için sıvı krem temizleyicileri fırça kullşanarakfayanslarına uygulayın. Bu şekilde fayansınıza herhangi bir zarar getirmeden dayanıklılığını ve parlaklığını yıllarca koruma altına alabilirsiniz.

Bilindik markaların etkili yüzey temizlik ürünleri bulunmakta ve asit miktarı az olan, temizleyicileri derz aralarına uygulayıp ovalayarak temizleyin ve sonunda fayanslarnızı bol su ile durulamayı kesinlikle unutmayın. Bu tarz sıvı krem temizleyiciler kullanarak hem çok daha parlak ve temiz fayanslara hemde mutfağınızda, banyonuzda temizlik sonrasında güzel kokular bırakacaktır.

Bir Cevap Yazın

Benzer yazılar

Cccccc
*** *