Kategoriler
Küvetlerdeki Küf Lekesi Nasıl Çıkar ?
8 Mayıs 2017 Kendin Yap

sponsorlu reklamlar

Banyoda ve mutfaklarda en sık gözlemlenen sorunlardan birtanesi küflenmedir. Bu durum oldukça can sıkıcı olsa da küf lekelerinden kurtulmak için bir çok etkili temizleme yöntemi bulunmaktadır. Banyo, mutfak gibi alanlar küfler için son derece uygun yerlerdir, bu alanların çok daha nemli olmaları, suya ve sıcaklığın etksiinde kalmalarından dolayı ortaya çıkan küflenme sorunu kaçınılmazdır.

Banyolarda bu durumun ortaya çıktığı alanlardan biri de küvetlerdir. Küflenme problemi ortaya çıktığında da bu durumu ortadan kaldırmak bir hayli zor olabilir, bugünki yazımızda banyo küveti küf lekesi nasıl çıkar, hangi yöntemleri kullanmalıyız ve küf lekesi için doğal olan yöntemler nelerdir gibi başlıklara cevap arıyoruz.

Küvetler banyoda küflenmenin ortaya çıktığı en belirgin alanlardır. Küvet temizliği doğru ve zamanında yapılmazsa banyoların diğer alanlarınada yayılması çok fazla zaman almayacaktır. Genellikle küflü bölgeleri temizlemek için çamaşır suyu tercih ediliyor fakat yazımızda kimyasal olan temizlik ürünlerinin dışında küf lekesini çıkarabilen doğal yöntemlerden sözedeceğiz. Evinizde kolayca hazırlayabileceğiniz etkili doğal yöntemlerle banyoda veya mutfakta küf lekelerinden rahatça kurtulabilirsiniz.

sponsorlu reklamlar

Banyo Küveti Küf Lekesi Nasıl Çıkar?

Banyonuzda veya mutfağınızda ortaya çıkan küf lekeleri için evinizde hızlı bir şekilde hazırlayabileceğiniz doğal temizleyiciler bulunmakta örnek vermek gerekirse karbonat ve sirke kullanarak banyo küvetinde ortaya çıkan küf lekelerini kolayca temizleyebilirsiniz. Temizliğe başlamadan öncelikle bir takım malzemelere ihtiyacınız olacaktır. Büyük olasılıkla bu malzemeler şuan evinizde olan malzemelerdir.

Küveti temizlemeye başlamadan diş fırçası, sünger ile karışımı saklamak ve uygulamak için boş cam sil gibi sprey şişesi,  kulanmadığınız bir havlu ve son olarak da beyaz sirke ile karbonat.

Malzemeler hazırsa şimdi sıra geldi küflü bölgeleri ortadan kaldırmak için doğal karışımı hazırlamaya. Bulduğumuz sprey şişesini beyaz sirke ile doldurarak banyodaki küflü bölgeye püskürtün. Sprey miktarını küfün yoğunluğuna bağlı olarak ayarlayabilirsiniz. Beyaz sirke kullanmamızın nedeni doğal bir küf temizleyicisi olmasından kaynaklanıyor. Küf lekesi dışında küf kokusunuda yok etmesi ile biliniyor.

Sıktığınız sirke kurudukdan sonra biraz daha sirkeyle bölgeyi ıslatın ve sünger ile temizlemeye başlayın. Bu işlem küflü yüzeyin daha da yumuşaması için etkilidir, sırada küfü ortadan kaldırmak için karbonat var.  Küflü bölgenin üzerine yine yeteri miktar karbonat sürerek diş fırçası ile küf lekesi gidene kadar bölgeyi fırçalayın. İlk etapta leke tamamen gitmeyebilir fakat yoğunluğa bağlı olarak bu işlemi tekrar tekrar uygulayın hatta birazda sodalı su kullanarak küflü bölgeyi fırçalayabilirsiniz.

Bu işlemleri uyguladıktan sonra küveti bol su ile yıkamayı unutmayın, daha sonra havlu ile her tarafını iyice kurulayın. Banyoda işiniz bittikten sonra kesinlikle ıslak kalan zeminleri kurulamayı ihmal etmeyin, kuru yüzeyde küf kesinlikle oluşmaz.

Bir Cevap Yazın

Benzer yazılar

Cccccc
*** *